Zarządzanie

 

inwestycje

 

Aktualny czas na Florydzie

O Florydzie

SŁONECZNY STAN


Floryda to stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, położony na półwyspie otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie. Floryda ma wiele do zaoferowania – od światowej sławy parków oraz plaż, po wspaniałą rozrywkę i liczne centra handlowe. Tropikalny klimat, wyjątkowe środowisko przyrodnicze, plaże z najwspanialszym białym piaskiem na świecie i zapierające dech w piersiach, kolorowe zachody słońca nad Oceanem... to tylko dodatek do całego piękna tego regionu. Wybrzeża Florydy to o wiele więcej niż słonce, błękitna woda czy surfing. To również dzika i bogata przyroda oraz wachlarz rozrywek jak muzea, rejsy, parki rozrywki czy miejsca historyczne. W tym wszystkim znajdziemy Miami, czyli perłę regionu, najbardziej ekscytujące miasto Florydy ze swoją pięknością i wyjątkowością tropikalnej scenerii palm, wieżowców, szykownych klubów i kafejek. To miejsce znane z nocnego życia i luksusowych apartamentów w drapaczach chmur.


Największe atrakcje Florydy


Floryda nazywana Ojczyzną Myszki Miki od lat należy do największych atrakcji wschodniego wybrzeża USA. Wybierając się na Florydę, trzeba koniecznie nauczyć się paru słów po hiszpańsku – stan ten, a głównie jego południowa część, zamieszkany jest w dużej części przez ludność pochodzenia Latynoamerykańskiego.


Zainteresowani podróżami kosmicznymi powinni odwiedzić Kennedy Space Center - przy odrobinie szczęścia można obejrzeć start wahadłowca. Warto też pospacerować po Ogrodzie Rakietowym, gdzie wyeksponowano rakiety z lat 50., odbyć wirtualną "przejażdżkę" promem kosmicznym lub wycieczkę objazdową po centrum lotów kosmicznych. 


Kolejną z wielkich atrakcji Florydy są parki rozrywki. Oprócz nieśmiertelnego Disney World, na wizytę zasługują także Sea World i Universal Studios Escape


Na miłośników przyrody czeka zapierający dech w piersiach Park Narodowy Everglades – największa puszcza subtropikalna w USA, chroniąca rzadkie i zagrożone gatunki. Everglades znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 


Island Dolphin Care, Inc. (IDC) to jeden z najsłynniejszych ośrodków zajmujących się delfinoterapią. Organizacja działa jako jednostka non profit i ma na celu pomoc w rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Założony przez Deenę Hoagland ośrodek mieści się w niewielkim miasteczku Key Largo na Florydzie.


Odwiedzając Florydę nie można pominąć Miami, największej aglomeracji na południu tego stanu. Jedną z głównych atrakcji miasta jest Art Deco District. Położona w południowej części Miami Beach dzielnica najlepiej prezentuje klasyczną architekturę Miami. Styl budynków był rewolucyjny dla ich epoki – początek XX wieku – i inspirował architektów na całym świecie. Spacerując ulicami można zobaczyć wiele hoteli i budynków mieszkalnych w wesołych pastelowych kolorach, o zaokrąglonych rogach i zdobionych formami geometrycznymi. A nocą tutejsze restauracje i kluby zaspokoją życzenia każdego rozrywkowego turysty.


Aby stanąć na najdalej wysuniętym na południe punkcie Ameryki Północnej należy wybrać się na Key West. Jest to magiczne miejsce, które zachwyca swoimi zachodami słońca i zapachem jaśminu. Key West było ukochanym miejscem Ernesta Hemingway'a.


Palm Beach – miasto w Stanach Zjednoczonych położone w hrabstwie Plam Beach w stanie Floryda. Od sąsiednich miejscowości West Palm Beach i Lake Worth oddziela je Wewnętrzna Przybrzeżna Droga Wodna (Intracoastal Waterway). Według danych U.S. Census Bureau za rok 2004 Palm Beach ma 9860 stałych mieszkańców, przy czym sezonowo liczba ta wzrasta do 30 000.


Swoją nazwę wyspa (i miasto) zawdzięcza katastrofie hiszpańskiego żaglowca "Providencia" 1878 roku. W jej wyniku plaże zostały zasypane tysiącami ozrechów kokosowych wiezionymi z Trynidadu do Kadyksu. 33 lata później, w 1911, gdy Palm Beach uzyskiwało prawa miejskie, wyspa była wielkim gajem palmowym.Pierwszy dom na wyspie zbudował w 1862 były żołnierz armii konfederackiej Virgill Lang. W cztery lata później wyspę odkupił od stanu kpt. Elisha Newton Dimick, płacąc po dolarze za akr. Wkrótce powstała niewielka osada, ale dopiero Henry Flagler, współzałożyciel (wraz z Rockefellerem) koncernu Standard Oil. który zbudował most i linię kolejową połączoną z siecią Florida East Coast Railway (również należącą do niego), stworzył podwaliny pod zamożną miejscowość wypoczynkową. Zalążkiem Palm Beach stały się wzniesione przez Flaglera dwa luksusowe hotele: "Royal Poinciana" i "Breakers". Na przeciwnym brzegu drogi wodnej powstała miejscowość West Palm Beach pomyślana jako usługowa dla Palm Beach (dziś miasto znacznie większe od Palm Beach). W 1902 Flagler zbudował secesyjny pałacyk o nazwie "Whitehall" i wkrótce wśród rodów takich jak Vanderbilt, Stotesbury, Biddle, Kennedy, Widener czy Wanamaker zapanowała moda na Florydę, a Palm Beach stało się miejscem, gdzie należało mieć zimową rezydencję. 17 kwietnia 1911 Palm Beach otrzymało prawa miejskie.


Ważne obiekty turystyczne

  • Hotel "Breakers"
  • "Four Arts Gardens"
  • Willa "Mar-A-Lago"
  • Pałacyk "Whitehall", Muzeum Flaglera
  • Aleja Worth


Miami Beach - Leżące 3 mile od brzegu, na wydłużonym pasie lądu oddzielającym Biscayne Bay od Atlantyku, Miami Beach w 1910 r. było jedynie podupadającą farmą. Jej właściciel, kwakier John Collins, wszedł w niezbyt dobrze rokującą spółkę z bogatym biznesmenem nazwiskiem Carl Fisher. Za pieniądze Fishera pogłębiono Biscayne Bay, a wydobyty z dna zatoki muł wykorzystano jako materiał do przekształcenia porośniętej dziką roślinnością wyspy w starannie zaprojektowaną okolicę pełną palm, kortów tenisowych i hoteli.

                                                          


Tuż po wojnie osiedlili się tutaj ocaleni z zagłady Żydzi i ich rodziny. Przy Dade Blvd i Meridian Ave znajduje się Holocaust Memorial , kompleks upamiętniający cierpienia narodu żydowskiego. Z daleka pomnik przypomina wzniesioną ku niebu rękę, dopiero z bliska można dostrzec, że przedstawia on krzyczących w męce ludzi. Tuż obok wznosi się długa ściana, na której wypisano nazwiska ofiar zagłady.


Kilka ulic dalej, przy 2121 Park Ave (tuż przy Collins Park), w pięknym, wzniesionym w stylu art déco budynku, mieści się znane Bass Museum (5 $). Zgromadzono w nim dzieła sztuki od XIV w., a na szczególną uwagę zasługują obrazy renesansowe, dzieła dawnych mistrzów i gobeliny. Organizowane są tu również wystawy czasowe.

                                                           


Na wysuniętym najdalej na południe cyplu leży przepiękna, utrzymana w pastelowej kolorystyce art déco część Miami Beach – South Beach. W znajdującej się między 5th St a 23rd St oraz między Euclid Ave a oceanem dzielnicy Deco skupiły się dziesiątki perełek architektury późnych lat 30. Najsłynniejsze budowle wznoszą się przy Ocean Drive – wiele świeżo odnowionych hoteli zachowało swój dawny charakter. Gromady fotografików i filmowców celują obiektywami w ten najmodniejszy obecnie plener zdjęciowy.


South Beach jest niekwestionowanym centrum życia towarzyskiego. W ciągu dnia tłumy smażą się na plażach, a nocą wylegają na Ocean Drive, które staje się areną jednego wielkiego przyjęcia, odbywającego się na tarasach eleganckich kawiarni rozproszonych wokół przemyślnie zaprojektowanego krętego deptaku. Po ulicach krążą zabytkowe samochody, a neony konkurują z rozświetlającymi niebo gwiazdami.

                                                         


Fort Lauderdale - to miasto w USA leżące w południowo-wschodniej części stanu Floryda, w regionie metropolitalnym Miami-Fort Lauderdale, w połowie drogi pomiędzy Miami i Palm Beach. Jest portem położonym nad Oceanem Atlantyckim. Jego cechy charakterystyczne to niekończące się plaże porośnięte palmami, ciepły klimat oraz atmosfera wiecznych wakacji –dzięki nim ten półwysep zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem. 

           














Fort Lauderdale jest wymarzonym miejscem dla pragnących wypoczywać na gorącym piasku lub zmierzyć się z siłami oceanu na surfingu czy jachcie. Można tu podziwiać zabytkowe, nobliwe budowle w „Starych Ft. Lauderale” i korzystać z wielu atrakcji w nowoczesnej części miasta. Miasto nazywane ”Wenecją Ameryki”, poprzecinane siecią kanałów żeglownych, przyciąga miłośników jachtów, łodzi i motorówek. Liczne mariny, nadbrzeżne restauracyjki i punkty widokowe są wizytówką tego miejsca. 


Dla tych, którzy wolą wycieczki po stałym lądzie Fort Lauderdale oferuje fascynującą wyprawę po rozległych parkach w głębi miasta. Zwolennicy ulicznych koncertów i festiwali także nie będą zawiedzeni, zdarzają się tu bowiem takie dni, kiedy na ulicach króluje jazz i blues albo musicale. Warto wybrać się również do Muzeum Nauki i Techniki, aby nabrać zupełnie innego spojrzenia na świat, który nas otacza. 


Podzwrotnikowy klimat, wspaniała przyroda oraz niezwykle bogata oferta edukacyjna, kulturalna i rozrywkowa miasta składają się na wysoki poziom życia mieszkańców Fort Lauderdale. Przy eleganckim bulwarze Olas Buleward ulokowały się słynne domy mody, restauracje oraz ekskluzywne kluby i lokale rozrywkowe. W centrum miasta mają także swoją siedzibę znane szkoły wyższe: Broward Community College, Florida Atlantic University, Florida International University oraz wielokrotnie wyróżniana i nagradzana Biblioteka Broward County Main Library. Ciekawostką jest fakt, iż w Fort Lauderdale znajduje się wioska i muzeum Indian z plemienia Okalee, którego mieszkańcy żyją na południu tego stanu w rezerwacie Seminole.

Design Park - tworzenie stron www